Web sitesi sahibi olduktan sonra onu etkin kılmak ve ziyaretçi trafiğinin artması için birçok çalışmanın yapılması gerekir. Organik trafiğin artması oldukça zordur ve uğraştırıcıdır. SEO çalışmaları ile web sitesinin daha kullanışlı olması sağlanır. Web sitesi organik trafik artışı, dijital stratejinin en önemli aşamasıdır. SEO çalışmalarında doğru anahtar kelimelerin kullanılması, yapılan kelime aramalarında sitenize olan erişimi artıracaktır. Kelime araması yaparak ziyaretçi trafiğinin artması, organik trafik olarak bilinmektedir.

SEO ile Organik Trafik Arttırmak

Google gibi arama motorlarına kişilerin kelime yazarak yaptıkları arama sonucu buldukları sonuçlara göre web sitelerinin seçilmesi ve o site için oluşturulan ziyaretçi trafiğine organik trafik denilmektedir. Organik trafiğin sağlanabilmesi için sitenizde, reklam ve çeşitli kampanya bildirimlerinin olmaması, istenilen hedefin yakalanması için önemlidir. Organik trafik için yapılacak olan analizler ile sitenizin zayıf yönlerini tespit edebilir, gerekli önlenmelerin alınmasını sağlayabilirsiniz. Sitenize erişim yapan ziyaretçilerin deneyimleri ve özelliklerini tespit ederek, sitenizin web ve mobil erişimini düzenlemelisiniz.

Organik Trafiğin SEO İçin Önemi

Web sitelerinin organik trafiklerinin artırılması, gerçek ziyaretçilere ulaşım ve hedef kitleyi yakalama açısından önemlidir. Organik trafik nedir? SEO ile trafiğimi nasıl arttırılır. SEO çalışmaları yaptırarak, web siteniz arama motorlarında üst sıralarda görünmesini sağlayabilirsiniz. Ziyaretçiler arama motorlarında kelime araması yaptıklarında, üst sıralarda çıkan siteleri daha çok seçmektedir. Bu şekilde sitelerin organik trafiği oluşmaya başlamaktadır. Web sitenizin eksik yönlerini gidererek ücretsiz olarak sitenizin organik trafiğini artırabilirsiniz. Bunun için kendinize bir bütçe ayırmanıza ya da reklam çalışmaları yapmanıza gerek yoktur.

SEO ile Site Trafiği Yükseltmek

Web sitelerinin organik trafiklerinin kısa sürede yükselme oranı düşüktür. Organik trafik yöntemleri ile sitenize erişim yapan ziyaretçiler, sitenizdeki tüm bölümleri inceleyerek, daha uzun süre kalmaya çalışırlar. Giriş yapıldığında, açılacak olan her sayfa trafiğin oluşmasını sağlayacak ve oranı yavaş yavaş yükseltecektir. Organik trafik yöntemi ile sitenize erişen ziyaretçiler, bu ziyaretlerini daha sonraki zamanlarda da yapacak ve başka kişilerinde sizin sitenize yönelmesini sağlayacaktır. Reklam ya da sosyal medya çalışmaları ile organik trafiğinizi kalıcı şekilde yükseltmeniz zor olacaktır.

Marka Tanınırlığı

Kendi ürün ve hizmetlerinizi sunduğunuz web sitenize yapılan aramalar sonucu erişimler sağlanabilecektir. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili anahtar kelime çalışmaları yaparak, sitenizi dinamik duruma getirebilirsiniz. Organik trafiğin oluşabilmesi için arama motorlarında yapılan kelime aramaları sonucu sitenize erişim yapılmış olması gerekir. Bu şekilde sitenize erişim yapıldığında, ziyaretçileriniz, ürünlerinizi ve hizmetlerini tanıyarak, firmanızın markalaşmasını hızlandıracaktır. Organik trafik arttıkça sizlere yeni iş fırsatları doğacaktır. Trafiğiniz yükseldiğinde, ürünlerinize gerçek müşterileriniz ulaşmak için web sitenizi ziyaret edecektir. Bu sizlere satış yüzdesi kazandıracak ve ürünlerinizin tanınmasıyla birlikte, ürün ismi arama motorlarına yazıldığında, sitenize yapılan erişim oranı artacaktır.

SEO Çalışmaları

Birçok firma web hizmetleri için sınırlı bütçe ayırmaktadır. Web sitelerine yapılacak olan erişimlerin organik olmasını, ücretli kampanyalardan faydalanmak istemedikleri görülmektedir. Web siteniz için SEO çalışması yaparak, erişim ağını genişletebilir, içerikleri düzenletebilir, anahtar kelimelerin kullanıldığı metinlere yer vererek, yapılan aramalarda, web sitenizin isminin görünmesini sağlayabilirsiniz. Yapılan aramalarda web sitenizin ismi ilk sıralarda görünmeye başladığında, birçok ziyaretçi organik trafik oluşturacak ve firmanızı tanımaya başlayacaktır. Doğru paylaşımlar yaptıysanız ve site içeriğiniz düzenli ise, ziyaretçiler daha uzun süre kalarak, web sitenizin grafiklerini yükseltecektir. SEO çalışmalarında, sitenizin web aramalarına uygun olduğu gibi mobil erişimlere de uygun duruma getirilmesini sağlamalısınız. Günümüzde birçok ziyaretçi internet erişimlerini mobil cihazlardan yapmakta ve tüm aramalarını buradan yaparak erişim yapmaya çalışmaktadır.

SEO’da Anahtar Kelime Kullanımının Önemi

Web sitesinin etkinliği, organik trafik oluşumu gibi işlemler için anahtar kelime çalışmalarına her zaman önem verilmelidir. Mevcut içerik yapınızda düzenleme yaparak, doğru anahtar kelimeleri seçmelisiniz. İnternet arama motorları algoritmaları, anahtar kelimeleri analiz ederek bulmaya çalışmaktadır. Bu yöntemle sitenizin sıralamasını değiştirebilir, üst sıralarda yer aldığınızda, anahtar kelime araması yapıldığında ziyaretçiye ilk sizin siteniz gösterilecektir. Kaliteli içeriklere sahip olan siteler, arama motorları tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bu sizlerin rakiplerinizin önüne geçmesini sağlayacaktır. Anahtar kelimeler kullanarak yeni içerikler oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz içerikler, sitenize her türlü ziyaretçi çekmeye başlayacaktır.

Siteniz Güncel Olsun

Web site tasarımları ve ayarlar bölümlerinde güvenlik faktörleri ve gizli sıralama seçenekleri bulunmaktadır. Sitenizi sürekli güncel tutarak, hem güvenlik sertifikalarını, hem de içerik yapılarını kullanışlı duruma getirebilirsiniz. Web sitesi güncellemeleri içeriklerinde, SSL sertifikası, kullanım şartları, güncel eklentiler, gizlilik politikası, iletişim ve güncel site haritası gibi detaylar bulunmaktadır. Organik trafiğin artırılabilmesi için rakiplerinizi sürekli analiz etmeli ve kullandıkları anahtar kelime seçeneklerini incelemelisiniz. Yapacağınız bu çalışmalar, kendi sitenizde neler yapmanız gerektiği konusunda sizlere bilgi verecektir. Siteniz için strateji geliştirirken, hedef kitlenizin sorunsuz erişim yapacağı ve uzun vakit geçireceği ayrıntıları tespit etmelisiniz. Siteniz ile bağlantılı linkler kaliteli olursa, sitenize olan güven artacak ve organik trafiği, normal trafiği artmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.